Instrukcje naklejania i montażu

Instrukcja naklejania – Fototapeta papierowa / flizelinowa / winylowa

Przygotowanie fototapety

Po otwarciu paczki z fototapetą należy ją odwinąć na czystej powierzchni częścią zadrukowaną do góry. Jeśli fototapeta składa się z kilku brytów należy rozwinąć jej wszystkie części. Każdy bryt zawiera numer na tylnej stronie fototapety w prawym górnym rogu. Następnie należy sprawdzić czy poszczególne elementy pasują do siebie. Tolerancja łączeń pionowych grafiki na długości 1 m wynosi do 3 mm. Po przyklejeniu fototapety reklamacje nie będą rozpatrywane.

Przygotowanie podłoża

Podłoże musi być gładkie, suche, czyste i wolne od kurzu, a także chłonne i wytrzymałe. Starannie oczyścić ściany i sufity. Stare tapety usunąć używając Metylan – Płynu do usuwania tapet. Ubytki i pęknięcia zaszpachlować. Oczyszczone, szczególnie chłonne podłoże zagruntować klejem Metylan Normal, rozpuszczonym w wodzie w proporcji 1 :80 lub Metylan Special w proporcji 1 :40. W przypadku jasnych grafik może prześwitywać podłoże. Dlatego warunkiem koniecznym stosowania tej fototapety jest podłoże całkowicie jednolite i najlepiej białe.

Przygotowanie kleju

  • Fototapety nielaminowane: Zalecany klej Metylan Direct firmy Henkel. Zawartość opakowania wsypać do zimnej wody silnie mieszając. Podczas wsypywania opakowanie trzymać tuż nad wodą. Po upływie 3 minut jeszcze raz silnie zamieszać. Klej jest gotowy do użycia.
  • Fototapety laminowane: Zalecany klej Metylan Extra firmy Henkel. Używając do montażu fototapety inny klej robisz, to na własną odpowiedzialność.

Tapetowanie

  1. Instalacje fototapety zaczynamy od wyznaczenia pionu. W tym celu rysujemy na ścianie pionową linie za pomocą poziomicy lub nici z odważnikiem
  2. Nanosimy na ścianę klej za pomocą szerokiego pędzla do tapet lub walka. Klej powinien wychodzić poza linie pionu.
  3. Przyklejamy od góry suchą tapetę i dociskamy za pomocą gumowego walka. Nadmiar kleju ścieramy mokrą szmatką.
  4. Ponownie nanosimy klej na ścianę oraz na krawędź wcześniej przyklejonego brytu.
  5. Przyklejamy od góry suchą tapetę na styk i dociska- my a pomocą gumowego wałka. Nadmiar kleju ścieramy mokrą szmatką.
  6. Jeśli fototapeta składa się z więcej niż 2 brytów, powtarzamy punkt 4,5

Zalecenia

Niniejsza instrukcja określa zakres stosowania materiału i sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Zalecamy więc aby montaż fototapety zlecić specjaliście.

[pełna wersja instrukcji]

Instrukcja naklejania – Folia samoprzylepna Easy Stick

Przygotowanie folii do naklejania

Po otwarciu paczki z fototapetą należy ją odwinąć na czystej powierzchni częścią zadrukowaną do góry. Jeśli fototapeta składa się z kilku brytów, należy rozwinąć wszystkie jej części. Każdy bryt zawiera numer na tylnej stronie fototapety w prawym górnym rogu. Następnie należy sprawdzić czy poszczególne elementy pasują do siebie. Tolerancja łączeń pionowych grafiki na długości 1 m wynosi do 3mm. Po przyklejeniu fototapety reklamacje nie będą rozpatrywane. Fototapetę posiada właściwości pozwalające na wielokrotne odklejanie i przyklejanie.

Przygotowanie podłoża

Przed położeniem fototapety ściana powinna być gładka, wolna od zanieczyszczeń, tłuszczu oraz pozostałości farby lub starej tapety. Ścianę pokrytą farbą należy umyć mydłem malarskim, a w przypadku warstwy farby lateksowej lub teflonowej, zmywalnej – zmatowić papierem ściernym. Zwiększa to przyczep- ność kleju do powierzchni ściany. Proszę pamiętać, aby nie używać kleju ani innych środków do montażu fototapety. Fototapeta jest pokryta klejem i jest samoprzylepna. Należy pamiętać, że źle przygotowana
powierzchnia może spowodować niemożność poprawy umiejscowienia materiału (np. pył i inne nieczystości osłabiają warstwę klejącą). Fototapeta samoprzylepna Easy Stick jest materiałem stosunkowo cienkim. Szczególnie w przypadku jasnych grafik może prześwitywać podłoże. Dlatego warunkiem koniecznym stosowania tej fototapety jest podłoże całkowicie jednolite i najlepiej białe. Nie zalecamy montażu na nowo pomalowaną ścianę – zaleca się sezonowanie pomalowanej ściany przez okres 1 miesiąca.

Naklejanie

Fototapety samoprzylepne należy przyklejać do ściany od góry do dołu oraz przy pomocy szczotki do tapet papierowych, wilgotnej szmatki lub gąbki w celu pozbycia się nierówności i bąbelków. Kolejne bryty fototapety samoprzylepnej Jeśli są) należy przyklejać w taki sam sposób jak pierwszy element w celu zapewnienia idealnego dopasowania pasów i graficznego spasowania fotografii.

Zalecenia

Niniejsza instrukcja określa zakres stosowania materiału i sposób prowadzenia robót, ale nie może zastąpić zawodowego przygotowania wykonawcy. Zalecamy więc aby montaż fototapety zlecić specjaliście.

[pełna wersja instrukcji]